Trochu více o mě

Má cesta ke sbormistrování nebyla vůbec přímá.

Pocházím sice z muzikantské rodiny - tatínek je skladatelem a dlouho byl i dirigentem rozhlasového orchestru .S mým vychováváním k hudbě to však trochu přeháněl. Takže jako dospívající jinoch jsem věděl jistě pouze že NECHCI být muzikantem, policajtem nebo vojákem. A má cesta ke studiu fyziky byla otevřena.

Mé pozdější první "zkoušky se sborem" probíhaly především tak, aby o tom táta nevěděl... Diplom potvrzující sbormistrovskou kvalifikaci jsem na Karlově Univerzitě získal sice až nedávno (ve svých 51 letech), již předtím jsem se však dokázal hudbou uživit: zpočátku zpěvem na ulici a později dirigováním ne seminářích.

Ještě předtím jsem žil v socialistickém Československu. Učil jsem studenty matematiku a vedl studentský sbor Kvintus. Do zahraničí jsem cestovat nesměl a na každé vystoupení Kvintu jsem musel shánět hromady povolení.

A když na to dnes vzpomínám, zdá se mi jako by to ani nebyl můj život. Jako kdyby to byl jen nějaký smutný film ze smutného snu. Jako kdyby můj opravdický život začal až pádem bolševika a otevřením hranic v roce 1989.

Možná také proto žiji teď tak naplno - cestuji, diriguji a zpívám - doháním čeho se mi nedostalo dřív.

Mám krásnou ženu Margit a chlapečka Michaela. Bohužel nežijeme pořád spolu - oni bydlí v Meranu a já tam za nimi často jezdím. I jinak jsem dost na cestách ( semináře a různá soustředění mých sborů mi zabírají skoro celý život), takže ani domova v Liberci si moc neužiji. V Praze mám dvě velké děti z mého prvního manželství: matematika Jakuba a hudebnici Terezku.

Děti umím dělat dobře – všechny tři se mi moc povedly.Čas poslední modifikace: April 18, 2011